Platební metody - přehled


Platební metody a jejich uplatnění při nakupování v e-shopech na internetu se neustále vyvíjejí a stejně tak i oblíbenost jednotlivých užívaných metod. Bezhotovostní platby jsou však neustále na vzestupu. Pro Vaši lepší orientaci, a případně i inspiraci ke změně Vámi používané platební metody, jsme na základě studie APEKu z ledna r. 2011 připravili stručný přehled užívaných platebních metod v ČR.

1. Platební karta
2. Platební brána
3. Nákup na splátky
4. Platební agregátor
5. Premium Rate SMS
6. M-platba
7. Elektronická peněženka
8. Převod na účet
9. Dobírka
10. Hotovost
     

1. Platební karta
     
Podstata:              akceptace platebních karet v prostředí internetu - VISA a MasterCard
Nabízí:                  banky - Česká spořitelna, ČSOB, KB, Raiffeisen BANK, UniCredit Bank
Rozsah plateb:       neomezen (lze zaplatit jakoukoliv částku v rámci limitu, který má nastavený držitel karty)
Rychlost odezvy:   on-line
Nároky na zákazníka:  vlastnictví platební karty, která má povoleny platby na internetu

2. Platební brána
     
Podstata:      platba prostřednictvím speciální brány propojené s internetovým bankovnictvím
Nabízí:          banky – Česká spořitelna, ČSOB, Poštovní spořitelna, Komerční banka, mBank, Raiffeisen Bank, GE Money Bank a Volksbank (prostřednictvím PayMyWay)
Rozsah plateb:     neomezen
Rychlost odezvy:  on-line

Nároky na zákazníka: bankovní účet s internetovým přístupem u banky, která obchodníkovi platební bránu zprostředkovává

Platební brána internetového bankovnictví je specifická služba provázaná s běžným internetovým bankovnictvím. Jedná se o zjednodušenou formu zadávání platebního příkazu s předvyplněnými údaji. Umožňuje obchodníkovi přijímat platby od zákazníků, kteří mají u banky provozující bránu zřízen účet s internetovým bankovnictvím.

3. Nákup na splátky
     
Podstata:      platba za zboží formou spotřebitelského úvěru
Nabízí:         Cetelem, HomeCredit, ESSOX
Rozsah plateb:      částečně omezen
Rychlost odezvy:   off-line
Nároky na zákazníka: žádné, úvěrová společnost musí úvěr schválit

Úvěr je poskytnut na dálku a úvěrová smlouva je podepsána při převzetí zboží nebo je poslána poštou před dodáním zásilky. Při výběru platby na splátky je zákazník přesměrován na stránky splátkové společnosti, kde zadá údaje potřebné pro předběžné odsouhlasení úvěru. Následně úvěrová společnost sdělí zákazníkovi i obchodníkovi, zda byl úvěr odsouhlasen (žádost je vyhodnocena do několika hodin). Při kladné odpovědi většinou obchodník dodá zboží zákazníkovi standardním způsobem.

4. Platební agregátor
     
Podstata:         platba prostřednictvím speciální brány propojené s internetovým bankovnictvím, a to jak zákazníka, tak i obchodníka
Nabízí:            garantovaná platba (Gaapa), PayMyWay, PayU
Rozsah plateb: neomezen (lze zaplatit jakoukoliv částku, pouze u Gaapa je limit 10 000 Kč)
Rychlost odezvy: on-line
Nároky na zákazníka: bankovní účet s internetovým přístupem u banky, která je zahrnuta v rámci agregátora (v případě bankovního převodu), platební karta

Platební agregátory jsou nové služby na trhu online platebních systému, které se snaží sjednotit více platebních metod do jedné. Takové sjednocení se jeví jako logický vývoj v situaci, kdy trh nabízí celou radu platebních bran od jednotlivých bank. V současné době se na trhu rozvíjí především dva zástupci online platebních agregátorů – PayMyWay a PayU. Proces platby je v obou případech velmi podobný. Zákazník si zvolí platbu pomocí této platební metody a je následně přesměrován do prostředí své banky. Platební příkaz je systémem předvyplněn a zákazník jej pouze potvrdí. Obchodník dostane okamžitě po provedení informaci o platbě a peníze jsou mu připsány na účet u jeho banky, je-li tato součástí platebního agregátoru. Celý systém tím zjednodušuje situaci pro zákazníky, kteří nejsou omezeni tím, u které banky mají účet.
     
5. Premium Rate SMS
     
Podstata:     platba odesláním speciální SMS zprávy z mobilního telefonu, která má vyšší tarifikaci
Nabízí:        agregátoři mobilního obsahu
Rozsah plateb:  omezen od 1 do 99 Kč (v průběhu roku 2011 dojde k navýšení až na 600 Kč)
Rychlost odezvy:         on-line
Nároky na zákazníka:  využívání služeb některého z mobilních operátorů

Premium Rate SMS je název pro speciálně tarifikované textové zprávy, které slouží k platbě za určité druhy zboží a služeb pomocí mobilního telefonu. Tuto metodu nabízejí všichni mobilní operátoři prostřednictvím partnerských společností (agregátorů). Operátor zajišťuje pouze inkasování plateb a technické zajištění služby. Potencionální obchodník nemusí uzavírat smlouvy s každým operátorem zvlášť, stačí navázat smluvní vztah s agregátorem, který je propojen se všemi operátory (mnohdy nabízí i další služby spojené s PR SMS a SMS). Platba probíhá odesláním SMS se speciálním textem na konkrétní číslo. Identifikace zákazníka probíhá prostřednictvím zmíněného textu v SMS nebo pomocí telefonního čísla. Některé druhy zboží určeného pro mobilní telefony totiž zákazník obdrží na svůj telefon ve formě speciální zprávy (např. logo nebo melodie). Zaplacená částka je připočítána k zákazníkovu měsíčnímu vyúčtování nebo ztržena z předplaceného kreditu.
   
6. M-platba
     
Podstata:          platba prostřednictvím speciální brány společnosti T-Mobile
Nabízí:             T-Mobile ČR, Vodafone, Telefonica O2
Rozsah plateb:  omezen dle operátora
Rychlost odezvy:  on-line
Nároky na zákazníka: využívat služeb mobilního operátora T-Mobile ČR

Oproti minulosti  je tato platební  metoda již  nabízena  všemi  operátory.  Jednotliv í operátoři  mají  pro tuto službu své limity (T-Mobile 700 Kč, Telefonica O2 1 500 Kč a Vodafone 600 Kč). Společným projektem těchto tří operátoru je web www.platmobilem.cz. Při využití m-platby je zákazník přesměrován na platební bránu svého operátora a po ověření v mobilním telefonu je platba provedena. Ověření probíhá prostřednictvím zaslaného hesla (SMS zprávou) nutného k dokončení platby. Obchodníkovi je platba připsána v reálném čase online.
   
7. Elektronická peněženka
     
Podstata:    platba převodem z virtuálního účtu na internetu
Nabízí:       PayPal, PaySec, Paysafecard, MoneyBookers a další
Rozsah plateb: částečně omezen
Rychlost odezvy:         on-line
Nároky na zákazníka: zřízení virtuálního úctu (elektronické peněženky) u poskytovatele takovéto služby

Princip elektronických peněženek je postaven na zřízení virtuálního úctu, který si klient naplní finančním obnosem. Převedenou částkou muže následně platit za zboží a služby ve vybraných internetových obchodech. V České republice je činnost elektronických peněženek regulována zákonem č. 124/2002 Sb. o platebním styku. Důvodem regulace je fakt, že provozovatel do jisté míry nahrazuje bankovní služby a spravuje sice speciální, nicméně peněžní úcty svých zákazníku. Nejznámější elektronickou peněženkou je systém PayPal, využívaný především na zahraničních serverech. V České republice je nejznámějším a nejvyužívanějším systémem PaySec, který provozuje ČSOB. Zde je limit pro transakce 60 000 Kč. V současné době zahrnuje nabídka služby PaySec také platební tlačítko ČSOB a Poštovní spořitelny. Dalším významným poskytovatelem elektronické peněženky v ČR je Paysafecard fungující na systému zakoupení „dobíjecího“ kuponu (paysafecard) a využívající k nabíjení „peněženky“ (zakoupení kuponu) širokou síť prodejních míst po celé ČR. Elektronická peněženka je vhodná především pro případ, kdy zákazník nechce sdílet informace o svém běžném úctu, tedy například na aukčních serverech či internetových bazarech, ale i u běžných e-shopů.
   
8. Převod na účet
     
Podstata:    platba podáním příkazu k úhradě na obchodníkův účet, zákazník obvykle použije některý kanál přímého bankovnictví (internet banking, home banking, tele banking, GSM banking)
Nabízí:        všechny banky
Rozsah plateb:  neomezen (lze zaplatit jakoukoliv částku)
Rychlost odezvy: off-line
Nároky na zákazníka: vlastnictví bankovního úctu (při platbě složenkou není podmínkou)

Jedná se o jednu z nejběžnějších platebních metod. Výhodou je provedení transakce bez vedlejších poplatků mimo běžné sazebníky. Nevýhodou naopak je, že patří do kategorie off-line a připsání na účet obchodníka muže trvat i dva dny.
     
9. Dobírka
     
Podstata:    platba za hmotné zboží při převzetí balíku od dopravce
Nabízí:       Česká pošta, PPL, DHL, RAVI Expres, DPD, vlastní doprava obchodníka
Rozsah plateb:    většinou do 100 000 Kč
Rychlost odezvy: off-line
Nároky na zákazníka: k dispozici požadovaná hotovost a občanský průkaz

Stále zdaleka nejrozšířenější a nejjednodušší platební metoda využívaná při internetovém nákupu a prodeji zboží. Dobírka je nejpoužívanější způsob platby.
     
10. Hotovost
     
Podstata:       platba v hotovosti na výdejním místě obchodníka
Nabízí:          obchodníci, kteří provozují také kamenné výdejny/prodejny
Rozsah plateb: neomezen (lze zaplatit jakoukoliv částku)
Rychlost odezvy:   on-line
Nároky na zákazníka: požadovaná částka v hotovosti

Platba v hotovosti v kamenné prodejně nebo na výdejním místě.